Restaurimi I mureve rrethues te kalase se Durresit

Kalaja e Durrësit në restaurim, brenda muajit monumenti merr tjetër pamjeMuret rrethuese i jane nenshtruar nje projekti restaurues ne 2014, i cili u realizua si nje bashkepunim i DRKK Durres, me Bashkine e Durresit, i financuarngae fonde te IPA-Adriatic.  Rendesia e ketyre mureve te Kalase se Durresit eshte themelore per qytetin, pasi ato jane te vjetra sa vete qyteti i Durresit. Pamjen e tyre me madheshtore, muret rrethuese te Durresit e moren gjate antikitetit te vonë, ne periudhen e Perandorit te Bizantit, Anastas (491 -518), i cili ishte me origjine nga Durresi.

img-20161203-wa0012Gjendja ne te cilen ndodheshin muret e kalase, me gjithe punen intensive mirembajtese te DRKK Durres, gjate mseit te vitit 204, ishte mjaft problematike, per shkak te vegjetacionit te dendur.Sipas  Drejtorit te DRKK Durres te asaj kohe, Ledion Lako projekti qe u zbatua per restaurimin arriti nje buxhet rreth 23 mije euro, dhe përfshiu konsolidimin, fugatimin dhe pastrimin e vegjetacionit.

Me pastrimin e vegjetacionit ne kulla tashme monumenti mund te shihet shume qarte duke shfaqur ate bukuri qe ishte “fshehur” nga natyra. Ne nje njoftimin publik ne faqen zyrtare te DRKK-Durres theksohet se jane te shumte turistet qe e nisin itenerarin e tyre te vizites ne monumentet e qytetit te Durresit, duke filluar nga Muret e Kalase se qytetit, dhe rendesia e ketyre mureve te Kalase se Durresit eshte themelore per qytetin.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s